We currently only ship to Germany and Switzerland.
Skip to content
Versandkostenfrei ab 100 € in DeutschlandLieferung in 2–3 WerktagenKostenlose Rücksendung aus Deutschland
Barista Delight
  • Grinders
    • Hand grinders
    • Electric grinders
    • Coffee canisters
    • Spare parts
    HarioFellowComandanteTimemoreGaggia1Zpresso
    BaristaDelight Precision Hand Grinder Signature BaristaDelight Precision Hand Grinder
  • Filter & Brewing
    • Drippers
    • Coffee filters
    • Kettles
    • Carafes & servers
    • Moka pots
    • Cold brew
    • Cupping
    HarioFellowOrigamiAeroPressCafecBialetti
    BaristaDelight Immersion Switch Dripper Set Signature BaristaDelight Immersion Switch Dripper Set
  • Espresso
    • Espresso machines
    • Portable espresso machines
    • Accessories
    • Tampers
    • Dosing rings
    • WDT tools
    • Portafilters
    • Knock boxes
    Rhino Coffee GearAcaiaGaggiaOutinBarista HustleBarista Space
    BaristaDelight portable espresso maschine Signature BaristaDelight portable espresso maschine
  • Milk
    • Milk pitchers
    • Milk frothers
    FellowRhino Coffee GearBialettiBrewistaBarista HustleBarista Space
    BaristaDelight Henkelless Milk Pitcher with Leather Sleeve Signature BaristaDelight Henkelless Milk Pitcher with Leather Sleeve
  • Cups & Mugs
    • Cups, mugs & tumblers
    HarioFellowOrigamiRhino Coffee GearKintoLoveramics
    Origami Sensory Flavor Cup Popular Origami Sensory Flavor Cup
  • Scales
    • Scales
    • Thermometers
    HarioFellowRhino Coffee GearTimemoreAcaiaBrewista
    Timemore Mirror Mini Digital Scale – Precision Weighing for Coffee Brewing Popular Timemore Mirror Mini Digital Scale – Precision Weighing for Coffee Brewing
  • Care
    • Cleaning
    • Spare parts
    HarioFellowAeroPressRhino Coffee GearBialettiUrnex
    Urnex Cafiza Espresso Machine Cleaning Powder – 566g Popular Urnex Cafiza Espresso Machine Cleaning Powder – 566g
  • Brands
  • Signature
  • Sale
  • Contact
    Log in
    Cart
    Subtotal
    €0,00
    Shipping, taxes, and discount codes calculated at checkout.
    Your cart is currently empty.
    Logo Header 50f0f828 94b0 49e2 bf9c d6ff805049e4 Logo Header 50f0f828 94b0 49e2 bf9c d6ff805049e4
    • Grinders

      Categories

      • Hand grinders
      • Electric grinders
      • Coffee canisters
      • Spare parts
      All of Grinders

      Brands

      • Hario
      • Fellow
      • Comandante
      • Timemore
      • Gaggia
      • 1Zpresso
      • Airscape
      BaristaDelight Precision Hand Grinder From our Signature line BaristaDelight Precision Hand Grinder €129,99
    • Filter & Brewing

      Categories

      • Drippers
      • Coffee filters
      • Kettles
      • Carafes & servers
      • Moka pots
      • Cold brew
      • Cupping
      All of Filter & Brewing

      Brands

      • Hario
      • Fellow
      • Origami
      • AeroPress
      • Cafec
      • Bialetti
      • Timemore
      • Brewista
      • NextLevel
      BaristaDelight Immersion Switch Dripper Set From our Signature line BaristaDelight Immersion Switch Dripper Set €59,99
    • Espresso

      Categories

      • Espresso machines
      • Portable espresso machines
      • Accessories
      • Tampers
      • Dosing rings
      • WDT tools
      • Portafilters
      • Knock boxes
      All of Espresso

      Brands

      • Rhino Coffee Gear
      • Acaia
      • Gaggia
      • Outin
      • Barista Hustle
      • Barista Space
      BaristaDelight portable espresso maschine From our Signature line BaristaDelight portable espresso maschine €129,99
    • Milk

      Categories

      • Milk pitchers
      • Milk frothers
      All of Milk

      Brands

      • Fellow
      • Rhino Coffee Gear
      • Bialetti
      • Brewista
      • Barista Hustle
      • Barista Space
      BaristaDelight Henkelless Milk Pitcher with Leather Sleeve From our Signature line BaristaDelight Henkelless Milk Pitcher with Leather Sleeve €29,99
    • Cups & Mugs

      Categories

      • Cups, mugs & tumblers
      All of Cups & Mugs

      Brands

      • Hario
      • Fellow
      • Origami
      • Rhino Coffee Gear
      • Kinto
      • Loveramics
      • MiiR
      Origami Sensory Flavor Cup Popular in Cups & Mugs Origami Sensory Flavor Cup €22,99
    • Scales

      Categories

      • Scales
      • Thermometers
      All of Scales

      Brands

      • Hario
      • Fellow
      • Rhino Coffee Gear
      • Timemore
      • Acaia
      • Brewista
      • BooKoo
      • Subminimal
      Timemore Mirror Mini Digital Scale – Precision Weighing for Coffee Brewing Popular in Scales Timemore Mirror Mini Digital Scale – Precision Weighing for Coffee Brewing from €59,99
    • Care

      Categories

      • Cleaning
      • Spare parts
      All of Care

      Brands

      • Hario
      • Fellow
      • AeroPress
      • Rhino Coffee Gear
      • Bialetti
      • Urnex
      • Comandante
      • Cafetto
      • Moccamaster
      Urnex Cafiza Espresso Machine Cleaning Powder – 566g Popular in Care Urnex Cafiza Espresso Machine Cleaning Powder – 566g €7,99
    • Brands
    • Signature
    • Sale
    |
    account Log in icon-search Search icon-bag-minimalCart
    Home / Care / Cleaning

    Cleaning

    AllCleaningSpare parts
    39 products
    Urnex Cafiza 2 Espresso Machine Cleaning Powder – 900g - Barista Delight
    UrnexUrnex Cafiza 2 Espresso Machine Cleaning Powder – 900g€9,99€11,10/kg
    Urnex Dezcal Descaling Powder – 900g - Barista Delight
    UrnexUrnex Dezcal Descaling Powder – 900g€16,99€18,88/kg
    Urnex Dezcal Liquid Descaling Agent – 1000ml - Barista Delight
    UrnexUrnex Dezcal Liquid Descaling Agent – 1000ml€15,99€15,99/l
    Moccamaster Cleandrip Cleaning Solution – 250 ml - Barista Delight
    MoccamasterMoccamaster Cleandrip Cleaning Solution – 250 ml€12,99€51,96/l
    Urnex Grindz™ Grinder Cleaner – 430g - Barista Delight
    UrnexUrnex Grindz™ Grinder Cleaner – 430g€24,99€58,12/kg
    Urnex Rinza Espresso Machine Cleaning Solution – Tablets & Liquid Variants - Barista Delight
    UrnexUrnex Rinza Espresso Machine Cleaning Solution – Tablets & Liquid Variantsfrom €15,99€52,06/kg
    Urnex Cafiza Espresso Machine Cleaning Powder – 566g - Barista Delight
    UrnexUrnex Cafiza Espresso Machine Cleaning Powder – 566g€7,99€14,12/kg
    Artpresso Espresso Machine Cleaning Tools – Professional Barista Maintenance - Barista Delight
    ArtpressoArtpresso Espresso Machine Cleaning Tools – Professional Barista Maintenancefrom €32,99
    Urnex Cafiza Espresso Machine Cleaning Tablets – 100 Count - Barista Delight
    UrnexUrnex Cafiza Espresso Machine Cleaning Tablets – 100 Count€15,99€79,95/kg
    Comandante Barista Brush – Professional Grinder & Coffee Tool - Barista Delight
    ComandanteComandante Brush Family — Grinder and Setup Carefrom €9,90
    Comandante Burr Care Fluid – Maintenance Solutions for Your Grinder - Barista Delight
    ComandanteComandante Burr Care Fluid – Maintenance Solutions for Your Grinderfrom €9,95
    Currently unavailable Timemore Grinder Cleaning Brush - Barista Delight
    TimemoreTimemore Grinder Cleaning Brush€7,49
    12 of 39 products Load more products

    Sortiment

    • Mühlen
    • Filter & Brühen
    • Espressomaschinen
    • Milch
    • Tassen & Becher
    • Waagen
    • Pflege
    • Marken
    • Signature
    • Neuheiten
    • Sale

    Service

    • Über uns
    • Kontakt
    • Mein Konto
    • Versand
    • Widerruf & Rücksendung

    Rechtliches

    • AGB
    • Datenschutz
    • Impressum
    • Mehrwertsteuer
    • Cookies & Tracking-Tools
    • Gewährleistung

    Language

    • Deutsch
    • English
    • American Express
    • Apple Pay
    • Google Pay
    • Klarna
    • Maestro
    • Mastercard
    • PayPal
    • Shop Pay
    • Union Pay
    • Visa

    © 2026 Barista Delight

    Coffee Machine Cleaning & Maintenance | BaristaDelight